Optymizm inwestycyjny Polaków w II kwartale pozostaje bez zmian. Wskaźnik optymizmu w maju 2016 r. wyniósł, podobnie jak w marcu, - 4 (licząc na skali od -100 do +100). Jest to minimalna poprawa w stosunku do stycznia b.r., kiedy to wynosił -9.
Pomimo braku przełomu w ogólnym podejściu do inwestowania, znacząco zmieniły się elementy zachęcające do podjęcia inwestycji. Polacy częściej wskazywali, że są w posiadaniu wolnych środków, a także, że mają szybki dostęp do zainwestowanych pieniędzy.
- Nastawienie do inwestowania w drugim kwartale 2016 r., tak jak w pierwszej części roku cechuje niepewność. Warto zauważyć, iż na plus zmieniło się postrzeganie ogólnej sytuacji politycznej
oraz dostrzeganie atrakcyjnych ofert do inwestycji, co powinno budować dobry grunt dla inwestycji i przełożyć się na wzrost indeksu Optymizmu Inwestycyjnego w kolejnym pomiarze - mówi prof. dr hab. Marcin Dyl, Prezes IZFiA.
W stosunku do poprzedniej fali, wzrosła ocena atrakcyjności niektórych z dostępnych ofert. Istotnie wzrosło znaczenie nieruchomości, jako obszaru w który w danym momencie warto inwestować, co może wiązać się z kończącym się programem „Mieszkanie dla młodych” i szykującymi się w związku z tym zmianami na rynku nieruchomości.
IZFiA zleciła realizację badania Instytutowi ARC Rynek i Opinia. Prowadzone jest na grupie osób w wieku 30-64 lata, które w dowolny sposób oszczędzają lub inwestują środki w np. fundusze inwestycyjne, lokaty oszczędnościowe, akcje etc. Badanie będzie obejmowało jeszcze 3 fazy realizowane w lipcu, wrześniu i listopadzie 2016 roku.
Więcej informacji:
Ewa Madej
Dyrektor ds. Komunikacji
t. +48 783 590 814; (22) 537 76 30; emadej@izfa.pl